Národné osvetové centrum

TVOR•BA 2023

MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL TVORIVOSTI

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Festival TVOR•BA je určený pre všetkých, ktorí umelecky tvoria, pre tých, ktorí majú radi umenie alebo sa o ňom chcú dozvedieť viac. Organizuje ho Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

Matka
Divadelný súbor ŠAPO
Liptovský Mikuláš-Ploštín

Divadelné predstavenie víťazov celoštátnej súťaže divadla dospelých Belopotockého Mikuláš 2021 – tradičné divadlo

11.03. 2023 • 14:00 – 15:00 • Divadlo Ticho a spol.

Garantka programu: Lucia Hromníková

* vhodné od 15 rokov

Autor: J. G. Tajovský
Réžia, dramaturgia, scénografia: Mária Grajciarová
Dramatizácia, úprava: Michal Tomasy
Svetelná a zvuková technika: Jozef Košík, Anna Žuffová

V roku osláv 100. výročia vzniku ochotníckeho divadla v Ploštíne sa súbor rozhodol siahnuť po slovenskej klasike, ktorá by bola dôstojnou súčasťou slávnostného programu. Tvorivou spoluprácou režisérky súboru a mladého profesionálneho umelca, Michala Tomasyho vzniklo zaujímavé dielko, ktoré má  ambíciu osloviť súčasného diváka. Ukázať mu slovenskú divadelnú klasiku v novom šate, poukázať na problémy, ktoré trápili našich predkov, ťažkú pozíciu ženy a obetavosť matky. Je to len minulosť? Na ktorom mieste sú v súčasnosti majetky? Ako žijú dnešné matky, samoživiteľky? Zamýšľame sa niekedy nad odkazmi našich predkov? … Možno tieto otázky chceli tvorcovia navodiť súčasnému divákovi.

Obsadenie:

Juraj Španko (ĎURO BOHÁČ, starý mládenec), Ján Čupka (ĎURO BOHÁČ starší), Mária Grajciarová (ZUZA HOLÚBKOVÁ, vdova), Soňa Čupková (ZUZA HOLÚBKOVÁ staršia), Jana Sontelecan (ANIČKA, jej dcéra), Marek Nemec (JANKO KOREŇ, mládenec)

Vstup voľný.

Organizátor:
Národné osvetové centrum

Programová garantka:
Tatiana Šišková

Dramaturgia:
Tatiana Šišková, Lucia Ditmarová, Lenka Adamčáková, Katarína Babčáková, Ondrej Galbička, Henrieta Gábrišová, Lucia Hromníková, Renata Jurčová, Eduard Klena, Mária Lörinc, Júlia Oreská, Michal Noga, Debora Pastirčáková, Pavel Smejkal, Michal Stahl, Alexandra Štefková

Marketing a komunikácia:
Elena Lipianska, Samuel Chlpek, Alexandra Žilavá

Produkcia:
Elena Lipianska, Martina Kováčová, Ľudmila Iványiová, Ľudovít Andrejo

Vizuálny koncept a grafický dizajn:
Martin Bahník

Finančne podporilo:
Ministerstvo kultúry SR