Michal Ďuriš

herec

Bývalý člen Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici, v súčasnosti člen Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, stály hosť divadla Malá scéna STU a, samozrejme, náš…

“VJ: Vo Zvolene v divadle, v Bystrici doma a objavil si sa aj v bratislavskom TICHU. Čo Ťa k tomu viedlo?

MĎ: Sú to vlastne tri otázky v jednej, takže postupne. Do zvolenského divadla som sa dostal po 16 rokoch poskakovania na voľnej nohe, pre ktoré som sa rozhodol po piatich rokoch strávených v Banskej Bystrici v Bábkovom Divadle na Rázcestí, kam som sa zasa dostal po 3 rokoch účinkovania v agentúrnom divadle v Bratislave. V banskobystrickom divadle som spoznal aj režisérku (vtedy ešte herečku) Vieru Dubačovú, ktorá sa na istý čas stala mojou manželkou a natrvalo matkou môjho syna. Keď dostala ponuku z Ticha a spol. na réžiu inscenácie o Leopoldovi Laholovi, nemusela hľadať dlho jeho predstaviteľa. Bol som po ruke a vyhovoval som vekom i charakterom. A tak som sa znova ocitol v Bratislave. Dúfam, že takáto komplexná odpoveď je postačujúca. Hoci v praxi je to oveľa jednoduchšie: V našej profesii je migrácia za postavou či inscenáciou bežná a záleží len na režiséroch, kam nás vietor zaveje. Že to bola v tomto prípade bývalá manželka, bolo len výhodou. Nik nemohol presne určiť, kedy si vymieňajú názory bývalí manželia a kedy režisérka s hercom :-)))))

VJ: Čím Ťa prekvapil a čím zaskočil tento priestor?

MĎ: Dnes je pre mňa rozhodujúci prvý dojem a dych ducha divadla. Ak je prítomný, môže veľa vecí chýbať, prípadne byť nie celkom tip-top. Divadlu Tichu a spol. by určite prospelo, keby narástlo do výšky aspoň o jeden meter. Čo je však najpodstatnejšie, pri mojom prvom vstupe do jeho priestorov ma ten dych ovanul. A v takom prípade nie je čo riešiť ďalej. Len čakať na diváka. A keď sa dostaví – hrať ako o dušu spasenú.”

(Pre TICHO a spol., september 2013)

Tvorba v TICHU a spol.:

– postava Laholu a zároveň spoluautor hudby v inscenácii Všade tá rieka…!, 2013
– postava Muža v inscenácii Zdanlivo slepá ulička, 2016

postava Laholu a zároveň spoluautor hudby v inscenácii Všade tá rieka...!, 2013